اگر اهل هنرید و عاشق عکاسی، این شغل ایده آل شماست.

عکاسی یعنی ثبت و ایجاد یک تصویر؛ که در دو مرحله انجام می‌شود : نخست، بدست‌آوردن تصویر به وسیلهٔ دوربین و ثبت آن روی نگاتیو یا گیرنده تصویر الکترونیکی و دوم، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن. در واقع عکاسی فن عکسبرداری است. آنکه این فن را می داند عکاس می باشد.

عکاسی اولین بار در اواخر سلطنت محمدشاه قاجار توسط نظامیان و مستشاران اروپایی به ایران وارد شد. شاید بتوان اولین عکاس ایرانی را ناصرالدین شاه دانست که به دلیل علاقه شخصی، عکاسی را از مسیو کارلیان آموخت و اولین عکس ها را از اطرافیان، مناظر، شکارگاه ها و… گرفت.

عکاس باید دارای مهارت های فنی و هنری لازم برای عکس گرفتن از چهره های افراد (پرتره)، اشیاء مکان ها و وقایع باشد. عکاسی زمینه های مختلفی هم دارد از عکاسی چهره گرفته تا عکاسی طبیعت، عکاسی ورزشی، عکاسی هنری و غیره. به عنوان مثال عکاس علمی، داده ها و پدیده های علمی و پزشکی را به تصویر کشیده و ثبت می کند. او معمولا در زمینه های علمی مانند مهندسی ، پزشکی ،‌ زیست شناسی و شیمی تا حدودی آگاهی دارد. یا مثالی دیگر عکاس خبری است که از مردم ،‌ مکانها،‌ رویدادهای ورزشی، سیاسی و اجتماعی که ارزش خبری داشته باشند برای روزنامه ها، ژورنالها، مجلات و تلوزیون عکس می گیرد.

عکاس باید فردی خلاق و دارای ذوق هنری بوده و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند. او باید دید قوی داشته و با دقت زیاد جزئی ترین موارد را مشاهده کند.

برای عکاسی هم می توان به صورت تجربی و با گذراندن دوره های آموزشی آزاد کار کرد و هم می توان تحصیلات دانشگاهی کسب کرد. معمولا در کارهای حرفه ای و تخصصی، عکاسان دارای تحصیلات آکادمیک به کار گرفته می شوند. البته داشتن تجربه در شغل عکاسی بسیار مهم است.

شغل عکاسی سختی های خاص خودش را دارد. گاهی برای گرفتن عکس باید مسافت های طولانی را طی کرده، مدت ها انتظار کشیده و همزمان تجهیزات سنگینی را حمل کند. او باید در شرایط مختلف آب و هوایی بد یا خوب، خطرناک یا ایمن و… کار کند. به عنوان مثال عکاسی که از حیوانات در طبیعت عکس برداری می کند، گاهی باید ساعت ها در کمین بوده و با قبول خطرات مختلف آن، منتظر صحنه های ناب موردنظر خود باشد تا بتواند عکس های حرفه ای خوبی بگیرد.

ساعت کاری عکاس بسیار متنوع است. عکاس اگر در استخدام جایی باشد، معمولا ساعات مشخصی را کار می کند. اما اگر به صورت آزاد و مستقل کار کند، ساعات کاری متنوع و نامنظمی دارد. البته در شغل عکاسی امکان کار به صورت پاره وقت نیز وجود دارد.

محل کار اصلی عکاس معمولا در استودیو های عکاسی است. ولی بسته به نوع کار در محیط های مختلف خارج از استودیو نیز کار می کند. برخی از عکاسان مانند عکاسان تجاری، خبری یا صنعتی ممکن است گاهی برای تهیه عکس به سفرهای کاری بروند.

وظایف عکاس

عکاس معمولا در بعضی از زمینه ها به صورت تخصصی کار می کند که شامل موارد زیر است :

 • عمومی یا اجتماعی – مراسم ازدواج ها و جشن ها و عکاسی از افراد
 • تبلیغاتی و انتشاراتی – تبلیغات، مجلات و نمایشگاه های عکس
 • مطبوعات و عکس های خبری – روزنامه ها و سایر انتشارات جدید
 • مد- عکس برداری از مدل ها و لباس ها برای مجلات و کاتالوگ ها
 • شرکتی ( صنعتی یا تجاری) – بخش تبلیغات محصولات و خدمات
 • علمی یا پزشکی – گزارش تحقیقات علمی و  شرایط پزشکی و درمان

همه عکاسان به طور روزانه کارهای زیر را انجام می دهند :

 • صحبت و توافق با مشتریان درباره کار مورد نظر آنها
 • انتخاب و آماده سازی محل عکس برداری ها
 • تنظیم نور و تهیه ملزومات
 • گرفتن عکس ها
 • بررسی کیفیت عکس ها
 • رتوش عکس ها (دستی یا با نرم افزارهای کامپیوتری)
 • چاپ عکس ها
 • بازاریابی (اگر به صورت مستقل کار کند)

در برخی کارهای گسترده عکاس نیاز به دستیاری دارد که بعضی از کارها از جمله مستقر کردن تجهیزات، آماده سازی، نگهداری از سوابق و مستندات و کمک در چاپ عکس ها را انجام دهد.

مهارت و توانمندیهای مورد نیاز عکاس

 • خلاقیت و دید هنری –  به عنوان مثال در تعیین زاویه مناسب عکسبرداری
 • مهارت های فنی و عملی در عکاسی
 • مهارت های ارتباطی خوب – برای ارتباط با مشتریان،  همکاران و…
 • صبر و تمرکز
 • دقت و توجه به جزئیات
 • داشتن سرعت عمل کافی در عکسبرداری
 • آشنایی با آخرین پیشرفت ها و فناوری های در حوزه عکسبرداری
 • مهارت های کامپیوتری و توان بکارگیری نرم افزارهای مرتبط
 • شم تجاری و توانایی بازاریابی ( اگر به طور مستقل کار می کنید)

تحصیلات لازم برای ورود به شغل عکاسی

برای ورود به شغل عکاسی هم راه تجربی و هم کسب تحصیلات دانشگاهی پیش روی علاقه مندان وجود دارد. عکاسانی که به صورت حرفه ای و تخصصی فعالیت می کنند، نیاز به دانش و تخصص توامان در کار خود دارند که با تحصیل در رشته عکاسی می توانند آنها را کسب کنند.

اگر کسی علاقه مند به تحصیلات دانشگاهی در حوزه عکاسی نباشد، می تواند با گذراندن دوره های آموزشی آزاد، تخصص و دانش اولیه لازم را کسب و کار خود را شروع کند.

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدامی عکاس

بسیاری از عکاسان به صورت مستقل و برای خود کار می کنند. بسیاری از افراد و شرکت ها، کارهای خود را به عکاسان مستقل به صورت پروژه ای می سپارند. برخی از عکاسان نیز در استودیوهای عکاسی ، شرکت های تبلیغاتی، روزنامه ها و مجلات، شرکت های بزرگ و … کار می کنند.

عکاسی در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو می باشد که برخی از آنها عبارتند از :

 • مشخص نبودن جایگاه صحیحی برای شغل عکاسی در ایران
 • درآمد محدود عکاسان مستقل
 • نبودن حق کپی رایت برای عکاسان
 • عدم وجود امکانات، فضاهای مناسب و تسهیلات کافی برای عکاسان به خصوص در شهرستان ها

رقابت در کسب موقعیت های کاری در شغل عکاسی بسیار شدید است. عکاسانی که خلاقیت، تخصص و تجربه بیشتری داشته و توانائی همگامی با فناوری روز را دارند، دریافتن کار و سفارش موفق تر خواهند بود.

وضعیت استخدام عکاس در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام عکاسان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام عکاسان رشد منفی ۷.۷ درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

درآمد عکاس

عکاسانی که در بخش های خصوصی استخدام هستند، با توجه به تخصص، تجربه و توافق انجام شده با کارفرما، حقوق و درآمدهای متفاوتی دارند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد عکاس نیز استخراج شده است.

برای عکاس حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک عکاس در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۴۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۹۴۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. در تصویر زیر می توانید درآمد عکاس را با تعدادی دیگر از مشاغل هنری مقایسه کنید.

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله عکاس می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد عکاس از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق عکاس نیز افزایش می یابد.

میزان درآمد عکاس در برخی کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد عکاس ساعتی ۱۴ دلار  (متوسط مشاغل ۱۶.۲۷ دلار) در سال ۲۰۱۰ بوده است. مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالانه عکاس ۲۹.۳۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه عکاس  ۵۲.۸۰۰ دلار(قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه عکاسی برای افراد تازه کار و دستیار بین ۱۸.۰۰۰ تا ۲۶.۰۰۰ دلار، برای عکاسان تمام وقت بین ۲۷.۵۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار بوده و برای عکاسان مستقل هم بسته به میزان تخصص و نوع کار درآمدهای مختلفی دارند.

شخصیت های مناسب شغل عکاسی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

برخی از شخصیت های مناسب شغل عکاس بر اساس شخصیت شناسی MBTI
ENTP INTP ESTP ISTP ESFP

ارسال دیدگاه